שיקום לאחר אשפוז 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

תוכן עניינים

שיקום לאחר אשפוז

אירועים בריאותיים מורכבים שמאלצים התערבות כירורגית עשויים להיות חוויה טראומטית עבור החולה ולא פעם, משיקולים שונים, ישוחרר החולה חזרה לביתו וזאת בטרם חזר למיטבו והסתגל מחדש

לשגרת חייו. בדרך כלל אותם אנשים יחוו הפחתה דרמטית בתפקוד שלהם ויזדקקו לליווי צמוד וסיוע בהשבה של פעולות שגרתיות רבות. תהליך שיקום לאחר אשפוז ממושך שמכונה גם קימום, הינו תהליך מורכב שלוקח זמן והדרך הנכונה והיעילה ביותר לעבור תהליך שיקום תהיה במלון החלמה שיקומי שמכיל צוות רפואי מקצועי (רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים, מטפלים, עובדים סוציאליים וכו’) שמפקחים על המטופל 24/7 וזמינים עבורו תמיד. במסגרת שיקום לאחר ניתוח במלון החלמה תותאם לכל מטופל תכנית טיפול שיקומית אישית שכוללת תרגילי פיזיותרפיה, תפריט תזונה אישי, ריפוי בעיסוק, אימון שיקומי וכו’ – כל אלה יבטיחו למטופל חזרה בטוחה לשגרה ולחיים בריאים. במאמר זה נרחיב עוד על החשיבות בשיקום לאחר אשפוז.  

למי מתאים שיקום לאחר ניתוח ואשפוז?

לאחר ניתוח אורטופדי ישוחרר המטופל לביתו לאחר שלושה ימים בממוצע, זאת בשל אילוצים כלכליים של בית החולים. המענה שהוא יוכל לקבל הינו ממסגרת שיקומית ציבורית כגון רעות או בית רבקה שהן עמוסות לרוב הזמן ולא תמיד פנויות לקבל מטופלים חדשים, או לחילופין יוצע למטופל שיקום ביתי שגם הוא לא תמיד מותאם לקלוט את המטופל לאחר ניתוח. השבועיים הראשונים לאחר הניתוח הינם קריטיים לאיכות השיקום ולחזרה

לשגרה תפקודית, ולכן מלון החלמה V -LIFE מציע מסגרת שיקומית אידיאלית שבה יכול לשהות המטופל לאורך תקופה עד שהוא מתחזק (פיזית ונפשית). באופן הזה החזרה של המטופל לשגרה תהיה הדרגתית והרבה יותר בטוחה. שיקום לאחר ניתוח או אשפוז ממושך יתאים לכל מי שניכר כי הוא סובל מירידה תפקודית בעקבות ההליך הרפואי והזמן שחלף, כל מי שעבר ניתוח או מחלה מורכבת וזקוק לשיקום במטרה להחזיר לתפקוד את אברי הגוף השונים שנפגעו. הפגיעה יכולה לבוא לידי ביטוי בירידה בעצמאות, בכושר הפיזי, בהליכה רגילה, במעבר משכיבה לישיבה ובכל תפקוד בסיסי אחר שנפגע בשל ריתוק ממושך למיטה. כמו כן, גם במקרים של מחלות לב, זיהומים נשימתיים, ניתוחים מורכבים וכולי – כל אלה מקרים בהם יזדקק המטופל לתקופת שיקום שתסייע לו לשוב לחיים רגילים ותקינים.

מה כולל שיקום לאחר אשפוז?

קימום לאחר אשפוז הינו הליך אישי שמתאים לכל אדם בצורה פרטנית. בשלב הראשון יתבצע אבחון על ידי רופא מומחה על מנת להתאים לחולה את התוכנית השיקומית האישית שמתאימה לו. במהלך האבחון תיבדק גם ההיסטוריה הרפואית של המטופל וייערך בירור שכולל הערכה תפקודית, הערכה של מדד הכאב שהוא חווה, מצבו הנפשי והקוגניטיבי, התאמה של תרופות ומשככי כאבים וכולי. תכנית הטיפול תגדיר את היעד של כל הטיפול, את אנשי המקצוע שילוו את המטופל, את התזונה ואת כל שלבי השיקום.

ישנם מטופלים שלאחר שכיבה ממושכת ידרשו להתחיל בלקום מהמיטה ולהתהלך בחדר, בעוד שחלק יאלצו ללמוד ממש ללכת מחדש. במסגרת השיקום תיבנה תכנית טיפולים שמותאמת באופן אישי למטופל  ותבוצע בחדר  פיזיותרפיה שיקומי שהוקם במיוחד במלון, במקביל יתווספו אנשי מקצוע העוסקים בחיזוק המטופל בכל הפן הנפשי והפיזי. חלק מהמטופלים יתבקשו ללמוד כיצד לנהל את שגרת היום שלהם יחד עם כל התרופות שהם נוטלים או יחד עם הכאב או הליקוי ממנו הם סובלים.  ככל שהשיקום לאחר האשפוז והניתוח יהיה מוצלח ואיכותי, כך ניתן יהיה לראות את השיפור בתפקוד היומיומי לקראת החזרה של המטופל לביתו ולעצמאות מלאה ככל שניתן.

מלון החלמה V – life  מעניקה מעטפת שיקומית אישית

מלון החלמה שיקומי V-  life יהפוך את השיקום לחוויה הרבה יותר נוחה, יעילה ונעימה עבור המחלים וגם עבור משפחתו. במסגרת מלון החלמה V -life יוענקו לכל מטופל שעבר הליך רפואי כגון: ניתוח כירורגי, אירוע מוחי, אירוע לבבי או שהוא מבריא בעקבות פציעה, תאונת עבודה, תאונת דרכים, כל התנאים שיסייעו לו להחלים ולחזור לשגרה מלאה. המלון יספק מעטפת שלמה  24/7 שתסייע גם באספקט הפיסי וגם באספקט הרגשי, החל מחדר שיקום פיזיותרפיה המציע מכשור מגוון, טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי ועיסוק , תמיכה רגשית באמצעות עובדת סוציאלית, תפריט תזונה שנבנה על ידי תזונאית וכל צורך נוסף בו נזקק המטופל במטרה להיטיב את תהליך ההחלמה והשיקום.  

כמו כן, מחלימים רבים, לרבות מבוגרים, חווים את ההליך הרפואי כטראומה הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הנפשי לנוכח מוגבלות התנועה במרחב. הגוף שלהם משדר להם את המסר שהוא עוד לא מוכן. אם כן, כדי להאיץ את ההתאוששות של הגוף הוא זקוק לתוכנית שיקום פרטית שתצליח להשיב לו את הכוחות ולהכין אותו בבטחה לשגרה היומיומית – מלון החלמה V-LIFE דואג לספק להם את כל זה עד שיחוו שיפור משמעותי במצבם. כל העזרה והסיוע שיקבלו המטופלים במסגרת מלון החלמה הינם משמעותיים לתהליך השיקום וישפיעו רבות על קצב השיקום ויקדמו את המחלים לכדי עצמאות מלאה ובלתי תלותית במשפחתו ולתחושת מסוגלות לשוב לביתו ולנהל את שגרת חייו מחדש. 

נמצאים לקראת ניתוח? חושבים על היום שאחרי? אצלנו במלון החלמה Vlife תוכלו ליהנות ממסגרת שיקומית ראשונית ברמה גבוהה, לאחר כל ניתוח או פרוצדורה רפואית הדורשת שיקום איכותי לקראת חזרה לשגרה. אתם מוזמנים לשריין אצלנו מקום בטלפון 072-3910827  וליהנות מסביבה חמה, תומכת והמכילה ביותר למצבכם.  

שאלות ותשובות

כמה זמן אורך שיקום במלון החלמה?

משך השהות במלון החלמה יהיה בהתאם להתקדמות של המטופל מבחינה תפקודית ולפי היכולות וההצלחות שלו לבצע כל פעילות בסיסית שנמנעה ממנו בשל האשפוז או הניתוח שעבר כמו הליכה לשירותים, מקלחת, אכילה וכן בהתאם לתחושותיו הפיזיים. במסגרת ההחלמה ייהנה המחלים גם ממנעד טיפולים פיזיותרפיה, ריפוי ועיסוק, קלינאית תקשורת, תרגילי שכיבה ועוד, שהם משמעותיים לפעולות יומיומיות פשוטות, לתפקוד איבריו השונים, להרחבת טווחי התנועה שלו וגם בהתאם לזאת יהיה ניתן להעריך את זמן השיקום.

מה היתרונות שיקום פרטי ולא שיקום ציבורי או ביתי

מסגרת שיקום פרטית מאפשרת למטופל לקבל תוכנית שיקום הנבנית עבורו באופן פרטני והמותאמת למצבו הרפואי תוך מתן דגש לצרכים פיזיים ומנטליים, לעומת ההיצע הקיים והמוצע למטופלים אחרי ניתוח במערך הציבורי.

אילו אנשי צוות מכיל מלון החלמה שיקומי?

לפני הכל מלון החלמה V- LIFE מחזיק בצוות רפואי של רופאים בתחומים שונים כמו כן, יש צוות אחים ואחיות שהתמחו במתן סיוע למחלימים מפציעות אורתופדיות, ניתוחי לב ואירוע מוחי. בנוסף, יש צוות טיפולי כמו פיזיותרפיסט/ית, קלינאי/ת תקשורת, מרפא/ת בעיסוק, עובד/ת סוציאלי/ת, דיאטנ/ית ועוד.

מה הצורך בקלינאי/ת תקשורת במרכז שיקומי?

במרכז החלמה יתאכלסו גם מחלימים מאירוע מוחי או לבבי שגדע את יכולות הדיבור והאכילה. במרכז שיקומי יעבדו המחלימים עם קלינאית תקשורת שתסייע להשיב את יכולות הדיבור, הקול והבליעה. כמו כן, היא תדריך גם את המשפחה של המחלים כיצד להתאים עבורו מרקמי מזון, טכניקות האכלה, היא תקנה אסטרטגיות לשיפור יכולות שפתיות וכולי.

מה המצבים השכיחים בהם נדרש שיקום לאדם מבוגר?

ירידה בתפקוד עלולה להיגרם בשל פגיעה גופנית כלשהי בגילאים שונים בעוד שהאדם הקשיש נחשב לפגיע ביותר. המצבים הנפוצים בהם מוטב יהיה לעבור שיקום בקרב קשישים יהיה לאחר אירוע מוחי ובעיות נוירולוגיות אחרות, לאחר שבר בצוואר הירך ולאחר ניתוחים אורתופדיים כגון החלפת מפרק ברך או ירך הנפוצים בגיל השלישי או לחילופין במצבים של קטיעות גפיים. בנוסף, גם במקרים שיש ירידה דרסטית בתפקוד שיכולה לנבוע ממחלה קשה או ריתוק ממושך למיטה.

מה החשיבות בשיקום לאחר אירוע מוחי?

שיקום לאחר אירוע מוחי הינו קריטי ביותר עבור החולה, גם אם מדובר רק בפגיעה בתפקוד הרגל או היד. אירוע מוחי קשה עשוי להוביל לשיתוק של כל המערכות בגוף, לגרום להפרעות נשימתיות ולפגוע במצב ההכרה (בשל פגיעה בגזע המוח). בשיקום במלון החלמה שיקומי יסופקו לחולה מנעד טיפולים על ידי מטפלים שהם מומחים בכל הנוגע לשיקום לאחר אירוע מוחי, כמו פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק בעלי התמחות ספציפית בכל מי שהכרתו השתבשה בשל האירוע המוחי שחווה. במקרים אלה השיקום הינו שמרני וכולל טיפול בחלל האישי של המטופל כמו שמירה על שכיבה ותזוזה על מנת לא לייצר פצעי לחץ ולשמור על תפקוד שרירים ומפרקים באזור המשותק וכו'.

יצירת קשר

מאמרים קשורים

למידע נוסף וסיור במלון ללא התחייבות - השאירו פרטים:

או צרו קשר עוד היום
072-3910823

מאמרים נוספים

שיקום לאחר אשפוז 

אירועים בריאותיים מורכבים שמאלצים התערבות כירורגית עשויים להיות חוויה טראומטית

.

רוצים לדעת יותר?

מלאו פרטים

וקבלו לילה מתנה*

.

* ברכישת שבעה לילות. ללא כפל מבצעים. בכפוף לתקנון. טלח

.