שיקום אחרי פציעות ספורט

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

תוכן עניינים

שיקום אחרי פציעות ספורט

בשנים האחרונות קיימת יותר ויותר מודעות לחשיבות בכושר גופני ובפעילויות ספורט שונות. אנשים בכל הגילאים, שמעוניינים לשפר את המראה החיצוני ומבינים כי ספורט מאריך חיים, מבקשים להיות הרבה יותר אקטיביים ומוצאים עניין בתחומי ספורט שונים כמו ריצה, ריקוד, רכיבה על אופניים, שחייה, הרמת משקולות, השתתפות במרתון, טריאתלון ופעילות אינטנסיבית בחדר כושר. לצד כל אלה, בשל סיבות שונות, רבים עלולים להפוך את התחביב החדש הזה לאימון יתר או לאימון לא תקין – מה שעלול לגרום לפגיעה או פציעה קשה, גם אם מדובר בספורטאי ותיק ומנוסה.

פציעות אלה עשויות לגרום לחבלה באיברים שונים בגוף, בקרע בגיד, לשברים ולנזקים גופניים נוספים שבהיעדר טיפול נכון ושיקום ראוי, יכולים להפוך מנזק קל לנזק מורכב ולעיתים גם בלתי הפיך. על כן, במידה ונגרמת חבלה, יש כאמור צורך בטיפול בפציעות ספורט מקצועי וכן ב – שיקום לאחר פציעות ספורט, שהוא תהליך לא פחות חשוב שמסייע לא להותיר נזקים בלתי הפיכים. אם כן  – מה זה שיקום פציעות ספורט? איך והיכן ניתן לבצע סוג שיקום כזה? במאמר זה נספק מענה לכל שאלות אלה. 

סוגי פציעות ספורט 

ישנם סוגים רבים של פציעות שיכולים לגרום לנזק חמור ובלתי הפיך שעלול להגביל את יכולות התנועה של האדם וכך להוריד את איכות חייו בצורה ניכרת. מצב זה יכול לקרות במידה והאדם לא דואג לטפל בפציעה כראוי ולעבור תהליך שיקום לאחר מכן. חלק מפציעות הספורט תהיינה ברמות ובדרגות שונות, זה תלוי בגיל, במצב הגופני, במידה וקיימות מחלות רקע, במין של האדם, בכמות האימונים השבועית שנהג/ה לעשות, ברמת המאמץ שנדרש היה בכל אימון וכולי. להלן מספר דוג’ שכיחות של פציעות ספורט –

  • קרע בשריר, קרע במיניסקוס, ברצועות הברכיים. 
  • פציעות בקרסול
  • נקע/ שבר בעצמות
  • פריקת כתף, מרפק ושורש כף היד
  • בקע בטני, בקע מפשעתי
  • שברי מאמץ
  • פגיעות בגב
  • פציעות בצוואר
  • דלקות בגידים
  • פציעות ירך ופציעות אגן.

על מנת לקבל החלטה על הטיפול הראוי בהתאם לפציעה, תידרש אבחנה מדויקת על מהות הפציעה. מגוון הפתולוגיות שיש הוא רחב וזאת הסיבה שיש חשיבות גם לאבחון מוקפד. חלק מהטיפולים הנדרשים במקרים של פציעות ספורט יצריכו תהליך כירורגי שאליו יתלווה תהליך שיקום שהוא משמעותי באופן ניכר לצורך החלמה מלאה.

שיקום פציעות ספורט

חלק מפציעות הספורט יכולות להירפא בלי תהליך שיקום, אולם במקרים רבים היעדר שיקום מקצועי יקטין מהותית את הסיכויים להחלמה אופטימלית. כל תהליך השיקום יתמקד במציאת האיזון בין מנוחה למאמץ, על מנת שהמטופל יצליח להשיב את הכוח הגופני שאפיין אותו טרם הפציעה ובמקביל יאפשר לגוף ולנפש להחלים ולחזור לחיות חיים בריאים, עצמאיים ואיכותיים. שיקום לאחר פציעת ספורט במסגרת מתאימה כמו מלון החלמה שיקומי ,v-life יקבע את איכות הריפוי ויקטין את הסיכוי לפציעה חוזרת, לרבות אם מדובר באוכלוסייה מבוגרת. 

מהו מלון שיקום ואילו שירותים הוא מספק?

מלון החלמה שיקומי הוא הכלאה בין מלון מפואר לבין בית הבראה שיקומי. המשמעות היא שיש לכל דייר שמגיע למלון את האפשרות לשהות בו בתנאים מפנקים במיוחד של מלון ולצד זה להצליח לקבל הליך שיקומי על כל מאפייניו. ההליך השיקומי כולל בין היתר צוות רפואי של רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים, כוח עזר, מרפאים בעיסוק, עובד סוציאלי, תזונאית ועוד. כל אל יחד, מאגדים תכנית ייעודית בהתאם למצבו הספציפי של המטופל, תכנית שמתבצעת הן בפן הפרטני והן בפן הקבוצתי. מטופלים שעברו ניתוח מורכב לאחר פציעת ספורט, עוברים הליך אבחוני על ידי הצוות של המלון שיגבש עבורם תכנית השיקומית שתכלול תרגילי פיזיותרפיה יומיומיים (פרטניים וגם קבוצתיים) ולעיתים גם פעמיים ביום, ריפוי בעיסוק, אימון שיקומי, חדר כושר שיקומי מאובזר בציוד חדשני וייחודי וכו’.

כל היתרונות בשיקום לאחר פציעת ספורט במלון החלמה V- life 

בתהליך שיקומי זה ייהנו המטופלים ממגוון יתרונות –

מזעור הסיכון לפציעה חוזרת – שהייה במסגרת מתאימה שדואגת לכל הצרכים של המטופל שמסייעת לו בעזרת צוות רפואי ומקצועי – תפחית משמעותית את הסיכוי שהמטופל יעשה משהו שהוא מעבר לגבול יכולותיו, שכן הוא יתקדם בצורה הדרגתית ובטוחה בסיוע צמוד עד להחלמה מלאה. 

שיפור תפקוד עצב ושריר – לאחר כל הליך כירורגי בשל פציעת ספורט, יהיה צורך בפעילות גופנית שתשיב את התפקוד של הגוף. מטפלים פיזיותרפיסטים שנמצאים בחדר השיקום הייחודי, ידריכו את המטופל כיצד להניע את הגוף והאברים שלו בצורה התקינה ביותר וכך להימנע מפגיעה נוספת באזור הפצוע.

תמיכה רגשית – לעיתים לאחר פציעה וניתוח מורכב יכולות להופיע גם השפעות נפשיות ורגשיות, במלון החלמה v-life מועסקים פסיכולוגים ועובדים סוציאליים שמסייעים למטופל לעבור את התקופה המורכבת הזו על ידי שיחות ומתן עצות וטיפים חשובים.

תזונה מתאימה – בהיעדר תזונה נכונה לא יהיה לגוף את האנרגיה הנדרשת על מנת להחלים כראוי. במלון שיקומי ישנם תזונאים שדואגים להכנת תפריט טעים ומזין שגם תומך וגם מסייע בכל תהליך ההחלמה.

השבת הניידות התקינה – תכנית שיקום פרטי לאחר ניתוח תוביל למעשה לשיפור התנועתיות של אברי הגוף שנפגעו ותגדיל כל הזמן את טווחי התנועה, לרבות באזור הפגוע. טיפול בפציעות ספורט על ידי מטפלים רפואיים מקצועיים יסייע להשיב לשרירים את הכוח בעזרת מגוון תרגילים מתאימים, על ידי מתיחות שרירים, שימוש באבזור ובציוד ייעודי וחדשני וכו’.

שאלות ותשובות

כיצד מתרחשות פציעות ספורט?

פציעות ספורט הן לרוב פציעות אורתופדיות שהתרחשו כתוצאה מפעילות ספורטיבית. חלק מהפציעות הן למעשה תאונות בעוד שאחרות נובעות מתרגול או אימון לקוי, בשימוש בציוד שאינו מתאים, חוסר הלימה גופנית או בהיעדר חימום גופני ומתיחות לפני ואחרי אימון.

מהן הסיבות לפציעות ספורט?

הסיבות לפציעות ספורט נעוצות בכמה גורמים. הגורם הראשון הוא הגיל של הספורטאי, משמע, ככל שהספורטאי מבוגר יותר כך הסיכוי שלו להיפצע גבוה יותר. במקרים אחרים אימון יתר, היעדר בחימום הגוף לפני האימון או פציעה ישנה שלא החלימה לגמרי, עלולים גם להוביל לפציעת ספורט. 

מה ההבדל בין פציעה ספורט אקוטית לפציעה כרונית?

פציעות ספורט אקוטיות נגרמות בשל מאמץ יתר או חבלה בזמן פעילות ספורטיבית, בעוד שפציעות כרוניות נגרמות בשל שימוש מוגזם באיבר, אליהן נלווה גם כאב שמופיע מיד או באופן הדרגתי. הספורטאי לא ידע לזהות באופן מדויק מתי התחיל אצלו הכאב וגם מה בדיוק הסיבה לכך.

כיצד יכול לסייע שיקום לאחר פציעות ספורט לביטחון העצמי?

לפציעות יש גם לא מעט השלכות פסיכולוגיות בעוד שמרכז החלמה שיקומי יודע לסייע גם בתהליך הרגשי והקוגניטיבי ע"י הסבר על הפוטנציאל של הפגיעה, עד כמה הגוף שלנו פגיע וכמה חשוב לעבור תהליך שיקום מלא. תהליך שיקומי יסייע גם בשיחות והסבר כיצד ניתן היה לשנות את הלך האירועים וזאת כדי למנוע שוב מקרה כזה – להבין מה נמצא בשליטתי? וגם בזמן השיקום - כמה אני מסוגל להכתיב את קצב השיקום ולהשפיע על  היעילות שלו.

יצירת קשר

מאמרים קשורים

למידע נוסף וסיור במלון ללא התחייבות - השאירו פרטים:

או צרו קשר עוד היום
072-3910823

מאמרים נוספים

שיקום לאחר אשפוז 

אירועים בריאותיים מורכבים שמאלצים התערבות כירורגית עשויים להיות חוויה טראומטית

.

רוצים לדעת יותר?

מלאו פרטים

וקבלו לילה מתנה*

.

* ברכישת שבעה לילות. ללא כפל מבצעים. בכפוף לתקנון. טלח

.