מהן נפילות בגיל השלישי?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

תוכן עניינים

נפילות בגיל השלישי הינן שכיחות ביותר ועלולות להשפיע רבות על המשך איכות החיים של האדם ועל כל משפחתו התומכת, לרבות בשל העלויות הגבוהות והסיבוכים העתידיים שהן גורמות. הסיכון ליפול רק גדל עם הגיל בעוד שעיקר הנפילות נגרמות באזור הבית והסביבה הקרובה והמוכרת שנחשבת לכאורה להכי בטוחה. כשלושים אחוזים מהנפילות יגרמו לשברים באזור עצם צוואר הירך מה שעלול לגרור לניתוח ולשיקום ארוך טווח. הניתוח אמנם מסתיים לאחר שעתיים, אבל בקרב מבוגרים רבים רק עכשיו מתחילה ההתמודדות האמתית – שלב השיקום. 

נתונים בנושא נפילות בקרב הגיל השלישי מראים כי שליש מהקשישים העצמאים בני ה-65 ומעלה ו- כמחצית מבני ה-80 ומעלה החיים בקהילה יחוו נפילה אחת ויותר בשנה. קשיש שכבר חווה נפילה, נמצא בקבוצת סיכון פי 2-3 ליפול שוב. כמו כן, נפילות הן הגורם החמישי לתמותה בגיל השלישי – 40% מהמאושפזים בעקבות נפילה לא יצליחו לחזור לחיים עצמאים, ו – 25% מהם ימותו בשנה הראשונה לאחר השבר. הסיבות הנפוצות ביותר לנפילות – הן מעידות על רקע איבוד אי שיווי משקל כשמרביתן מתרחשות דווקא באזור הבית או בסביבתו המיידית.

שלב השיקום הינו שלב מכריע וארוך ולעיתים אף מייאש והתקופה הראשונית אחרי הטיפול הרפואי הניתן בעקבות הנפילה הינו קריטית לשיקום וחזרה לשיגרה מתפקדת ומה יותר נכון להתחיל אותו במרכז החלמה VLIFE שמציע מלון בהשגחה רפואית 24/7  לצד תוכניות שיקום המבוססות על פרוטוקולים רפואיים . במרכז ההחלמה Vlife קיים חדר שיקום פיזיותרפי דואגים שהמטופל יקבל את הטיפול הפיזיותרפי שכל כך משמעותי לתהליך השיקומי שלו. כמו כן, המלון מציע את כל התנאים הדרושים שיסייעו לגוף וגם לנפש שלו להחלים כמה שיותר מהר, זאת לצד מגוון השירותים הנחוצים לו, בדיוק כמו שאפשר למצוא בבית מלון. האווירה במרכז החלמה תאפשר לכל מבוגר להחלים ולטפל בעצמו כראוי, כשהוא נהנה ממגוון השירותים שמוצעים לו ועוזרים לו לשוב לחיי שגרה מהר ככל שניתן.

החשיבות של שיקום פיזיותרפי מיד לאחר הניתוח

אנשים מבוגרים שהם אחרי אשפוז בעקבות ניתוח אורתופדי שנגרם כתוצאה מנפילה בבית, משוחררים  בדרך כלל לאחר שלושה ימים מבית החולים. לרוב, מדובר באילוץ כלכלי או בשל עומס שיש על הצוות הרפואי והמענה השכיח הוא הפנייה של המטופל למסגרת שיקומית ציבורית, שם יאלצו לחכות עד לתור פנוי. גם במקרים בהם בוחר המטופל לקבל סיוע באמצעות שיקום בבית, המערכת הציבורית תאפשר לו כמות מוגבלת של טיפולים ולרוב יידרש התאמה והנגשה של ביתו הפרטי לכל הצרכים החדשים.

אולם, חשוב מאוד להבין כי השבועות הראשונים שלאחר הניתוח הינם קריטיים להצלחת השיקום בקרב המבוגר, גם כדי שיצליח להשיג את כל התוצאות הרצויות מהניתוח שעבר וגם כדי שיוכל לחזור לשגרת חיים כמה שיותר מהר. במידה והזמן יעבור  בהיעדר טיפול שיקומי בסמוך לזמן הניתוח, לגוף יהיה הרבה יותר קשה לקבל את כל תרגילי הפיזיותרפיה.

במלון החלמה שיקומי  – vlife , מוזמן כל מבוגר לאחר ניתוח לקבל מערכת שיקומית 24/7 בסטנדרט הכי גבוה. היתרונות בשיקום לאחר ניתוח בקרב מבוגרים הינם רבים ומשמעותיים, מלבד כל התנאים האולטימטיביים שניתן לקבל בסביבה השיקומית ( רופא צמוד, אירוח פנסיוני מלא, פיזיותרפיה שיקומית וכולי), תסופק גם תמיכה רגשית ומנטלית. 

מעטפת שלמה תומכת ומרגיעה

כידוע, כל אדם שנמצא לאחר ניתוח ומתקשה להזיז חלק מאבריו עשוי לחוש תסכול רב, בפרט כשמדובר במבוגרים שההחלמה של כל ניתוח היא הרבה יותר ארוכה והפחד שמא לא יחזרו לתפקוד מלא הינו ממשי וטבעי. כל מטופל שעבר הליך רפואי יהיה זקוק לטיפול שיתאים לו פרסונלית, מה שוודאי לא יקבל בבית ובטח לא במסגרת קופת החולים אליה הוא שייך. ההתאוששות והחזרה לתפקוד יהיו תלויים רבות בצורת השיקום שיושפע ממצבו הפיזי והמנטלי גם יחד.  

על כן, כדי להבטיח את מצבו הנפשי והפיזי של המבוגר – חשוב במיוחד להגיע למלון ההחלמה -vlife , שם יקבל כל מבוגר חדר מרווח ומרוהט עם תנאים שמותאמים למצבו. הוא ייהנה ממעטפת שלמה שתתמוך בו החל מצוות רפואי שכולל רופא, אחים ואחיות, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מטפלים הוליסטים, עוזרות סוציאליות ועוד – כל אלה יעזרו לקשיש להתגבר על הימים הלא פשוטים, לא לשקוע למרה שחורה ולשוב לשגרה מלאה.

מה מיוחד ב – Vlife  מכל מלון שיקומי אחר?

בעבר נהגו המחלימים המבוגרים להגיע לאחר ניתוח למרכז שמכונה “בית הבראה” כשהחיסרון הגדול של בתי ההבראה שהוא ניתן בהיעדר כל שירות רפואי, מה שרוב המבוגרים עוד נזקקו לקבל, כמו –  נטילת תרופות, עזרה סיעודית, השגחה וטיפולי פיזיותרפיה.  מלון שיקומי Vlife – בא להעניק מענה הרמטי למכלול הצרכים של המבוגר שמתאושש מנפילה וניתוח.  

כאמור כל תקופת השיקום לאחר נפילה וניתוח של המטופל תהיה כרוכה בזמן ממושך ושיקום תדיר שבמידה ויסופק במסגרת הציבורית הוא עשוי להיעצר באמצע מבלי להסתיים בשלמותו. במלון החלמה -Vlife  דואגים לשמור על רצף טיפולי אחיד כדי לא לפגום בקצב הריפוי. במידה והמטופל שב לביתו לאחר שהייה במלון יש גם אפשרות להמשך התהליך, הן הפיזי והן הנפשי, במסגרת מרכז יום של Vlife עד שירגיש המטופל כי אין לו צורך יותר והוא הבריא לגמרי וחזר לשגרה.

מלון  החלמה – Vlife מספק חבילה בסיסית שכוללת אירוח בפנסיון מלא, מעקב צמוד של רופאים ואחיות, טיפול פיזיותרפיה שיקומי ומותאם באופן אישי, תכנית תזונה אישית, אנשי מקצוע שעוזרים בכל הנוגע לתמיכה רגשית ועוד. כמו כן,יש אופציה לקבלת שירותים נוספים כגון תוספת לטיפולי ריפוי בעיסוק, רפואה משלימה, מרפאת כאב, וטיפולים כמו פדיקור, מניקור, ספר וכולי.

במידה ונפלתם ואתם לקראת ניתוח תחשבו גם על הרגע שאחרי – תקופת השיקום. VLIFE מלון החלמה שיקומי – הינו המענה האידיאלי לשיקום והחלמה לאחר הליך רפואי, הוא יספק לכם את כל התנאים האולטימטיביים שימקסמו את הסיכויים שלכם להירפאות זריזה ולאיכות חיים שקדמה לנפילה שלכם.  

שאלות ותשובות

מה גורם לנפילות בגיל השלישי?

לא מעט מבוגרים מספרים על פחד מפני נפילות. הפחד הזה הוא אחד הגורמים שיכולים להוות סיכון לנפילה. אחת הדרכים להפחית את אותו הפחד זה להכיר באותם גורמים כמו - עם העלייה בגיל החושים מאבדים את החדות שלהם, יכולה להופיע מחלת רקע שתשפיע על שיווי המשקל ויידרש לקחת תרופות שיכולות להוריד את מידת הערנות ולגרום לסחרחורת ועוד. 

מתי החולה זכאי לשיקום?

כל מחלה או פגיעה גופנית בגיל המבוגר תוביל להתדרדרות כלשהי במצבו ולירידה בתפקוד שלו. ההחלמה והחזרה לתפקוד בגיל מבוגר תהיה הרבה יותר מורכבת ותחייב לרוב תהליך שיקומי. מטרת השיקום תהיה להחזיר אותו לתפקוד מלא מהר. השיקום בגיל מבוגר הוא זכות שמעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי והינו באחריות קופ"ח אליה משויך המבוטח.

מה לגבי התזונה של הקשיש בשהותו במלון החלמה?

השהייה במלון הינה על בסיס פנסיון מלא. כל מטופל יהיה זכאי למגוון עשיר של מנות. האוכל כשר ומותאם לכל מטופל במסגרת תכנית תזונה שמותאמת לו על ידי תזונאית.

אילו טיפולים מקבלים במלון?

מלבד מעטפת העזרה בכל אותן פעולות בסיסיות בתחילת השיקום, לכל מטופל תגובש תכנית ייעודית ופרטנית שתתאים למצבו האישי. הטיפולים לרוב הינם טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועוד. 

אילו פעולות דורשות תרגול והדרכה מיד לאחר ניתוח אורתופדי?

חלק מהתרגולים הינם הדרכה לישיבה נכונה, התאמה של אביזר עזר ותרגול ניידות, תרגול עלייה במדרגות והתנהלות במרחב, חיזוק הרגל על ידי נשיאת משקל, מעקב אחר הפצע הניתוחי וחבישה של הרגל, הדרכה למניעת תנועות וכולי. 

יצירת קשר

מאמרים קשורים

למידע נוסף וסיור במלון ללא התחייבות - השאירו פרטים:

או צרו קשר עוד היום
072-3910823

מאמרים נוספים

שיקום לאחר אשפוז 

אירועים בריאותיים מורכבים שמאלצים התערבות כירורגית עשויים להיות חוויה טראומטית

.

רוצים לדעת יותר?

מלאו פרטים

וקבלו לילה מתנה*

.

* ברכישת שבעה לילות. ללא כפל מבצעים. בכפוף לתקנון. טלח

.