החלפת מפרק ירך וחשיבות השיקום

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

תוכן עניינים

מפרק הירך נחשב לאחד המפרקים הגדולים שנמצאים בגוף האדם, הוא מחבר בין מרכז הגוף והרגליים ומאפשר מגוון תנועות חשובות כמו הליכה, ריצה ופעולות יומיומיות רבות. סביב המפרק ישנן רצועות ושרירים שמסייעים לפעילות שלו ומגנים עליו. ראש עצם הירך מצופה בסחוס, שלו יש תפקיד משמעותי בתור בולם זעזועים והפחתת החיכוך בתנועה. בזמן הליכה או ריצה, נטמעים כוחות הפגיעה באדמה באמצעות הסחוס. כשקיים הרס בסחוס, יש חיכוך בין העצמות, מה שמוביל לשחיקה של המפרק ולכאב עז שעלול להגביל את התנועה.

הגורמים לשחיקת הסחוס             

ישנם מגוון רחב של גורמים העלולים להביא לשחיקת סחוס הירך, ביניהם  – חבלה או שבר, זיהום תוך מפרקי, מחלות חילוף חומרים, גידול סביב המפרק והסיבה השכיחה יותר היא דלקת פרקים ניוונית שמופיעה לרוב בגיל מבוגר. לפחות 80% מהאוכלוסייה בקרב גילאי 65 ומעלה יסבלו משחיקה כלשהי של הסחוס המפרקי. הטיפולים המוכרים בימינו מתמקדים לרוב בתסמינים, משמע בכאב ובמוגבלות התנועה, שכן הרפואה טרם הצליחה למצוא את השיטות היעילות לשיקום הסחוסים.

המענה –  ניתוח החלפת מפרק הירך! 

ניתוח החלפת מפרק הירך יתבצע רק אחרי שמוצו מגוון הטיפולים שאינם כירורגים כמו תרופות ומשחות שנוגדות דלקת, טיפולי פיזיותרפיה וכולי – אזי יש צורך לשקול ניתוח להחלפת מפרק הירך. המטרה ב – ניתוח החלפת מפרק ירך הינה להפחית משמעותית את הכאב, לשפר את טווחי התנועה במפרק הירך וכך למעשה לשפר משמעותית את איכות חייו של המטופל. בניתוח החלפת ירך המנתח ישחזר את המפרק באמצעות החלפה של המפרק שניזוק והחלפה שלו במפרק מלאכותי שמורכב ממתכות. מדובר באחד הניתוחים המוצלחים והמתקדמים ביותר בעולם הרפואה בתחום האורתופדיה, שמשפרים משמעותית את חיי המטופל ויחד עם זאת, מדובר בהליך שמצריך שיקום רציני והכרחי על מנת לשוב לשגרה מלאה ולשמור על תוצאותיו לאורך זמן. על כן, במידה ואתם מתלבטים זה הזמן לשים קץ לבעיה ולשפר את איכות חייכם בזמן קצר.  

ניתוח החלפת מפרק ירך בשתי גישות 

ישנן שתי גישות מקובלות לניתוח זה – החלפת מפרק ירך בגישה קדמית והשנייה, שהיא הגישה היותר מסורתית – החלפת מפרק ירך בגישה אחורית. השיטה הקדמית נחשבת עדיפה על פני השיטה האחורית מאחר שבגישה הקדמית מחליפים את מפרק הירך ע”י חתך קטן יחסית בהיעדר צורך בניתוק השרירים סביב המפרק, כך למעשה מעטפת השרירים נשמרת, מה שמסייע מאוד ליציבות המפרק החדש ולשיקום הרבה יותר קל ומהיר לאחר הניתוח. שכן בגישה המסורתית מבצעים הפרדה של שרירים רבים, מה שגורם להגבלות רבות ושיקום איטי יותר.

תוצאות הניתוח  

מעל לתשעים אחוז מכלל המנותחים להחלפת מפרק ירך, מדווחים על הקלה דרמטית בכאב ושיפור מהותי בתנועה ובניידות, ובעקבות זה הטבה באיכות חייהם תוך חודש וחצי מיום הניתוח. הצלחה של ניתוח החלפת מפרק ירך תהיה תלויה בכמה גורמים – ברמת הפעילות של טווחי התנועה של מפרק הירך עוד לפני הניתוח, הצלחה של הפרוצדורה הכירורגית, אולם בעיקר היא תהיה תלויה בשיתוף הפעולה של המטופל וההיענות שלו לכלל ההנחיות הרפואיות של הצוות המשקם. בדרך כלל, לאחר הטיפול השיקומי וההחלמה המלאה מהניתוח, מומלץ שהמטופל יבצע מספר פעולות מתונות במטרה לחזק את השרירים ולספק תמיכה למפרק באמצעות – הליכה, שחיה ורכיבה על אופניים. חשוב לציין שהמטופל לא יוכל בשלב זה לבצע פעילות אינטנסיבית כמו אימוני ריצה או כל אימון פיזי נוקשה שדורש קפיצה ומאמץ גדול, לכך יידרש זמן החלמה ארוך יותר.

מדוע כדאי לבחור בשיקום ב VLIFE מבית שר”פ+ ? 

                                                 

תכנית השיקום לאחר ניתוח מסוג זה הינו חלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהתהליך אותו הולך לעבור המטופל, קיימת חשיבות רבה לחלון הזמן הראשוני הנע בין שבועיים ועד לחודש לאחר הניתוח, שיקום נכון יקבע את מהירות ההחלמה, טווח התנועה ובעיקר את היכולת של המטופל לחזור במהרה לשגרה מתפקדת, לכן יש דגש רב בלספק לו את מיטב התנאים המקסימליים והנוחים ביותר שיאפשרו לו לחזור לשגרה במהרה.

מלון החלמה שיקומי –  Vlife המכיל כ – 24 חדרים וצוות רפואי טיפולי 24/7. מציע חדר שיקום פיזיותרפיה הכולל תוכניות טיפול יעודיות למטופלים אחרי הליך אורטופדי ניתוחי.  מלון זה  מציע לאורחיו שירות ויחס אישי חם לצד פיקוח רפואי מקצועי בתנאי מלון, תזונה מותאמת אישית, צוות שיקום ופיזיותרפיה כשכל אלה יהוו אלטרנטיבה משודרגת והרבה יותר נעימה מול יתר האופציות הציבוריות – מה שיבטיח חזרה רכה ומהירה לשגרה!

שוקלים לבצע ניתוח החלפת מפרק ירך? אתם מוזמנים לקבוע עכשיו פגישה עם רופא אורתופד באחד ממרכזי שר”פ+ ולאחר מכן לתאם לעצמכם הליך שיקומי מקצועי שיבטיח לכם חזרה לשגרה מלאה בנעימות ובמהירות. 

יצירת קשר

מאמרים קשורים

למידע נוסף וסיור במלון ללא התחייבות - השאירו פרטים:

או צרו קשר עוד היום
072-3910823

מאמרים נוספים

שיקום לאחר אשפוז 

אירועים בריאותיים מורכבים שמאלצים התערבות כירורגית עשויים להיות חוויה טראומטית

.

רוצים לדעת יותר?

מלאו פרטים

וקבלו לילה מתנה*

.

* ברכישת שבעה לילות. ללא כפל מבצעים. בכפוף לתקנון. טלח

.